Český rok kultury spěje do finále

Český rok kultury v německy mluvících zemích, který probíhá od října 2018 do listopadu 2019, se po čtrnácti měsících dostává do finále. Během podzimu nabízí prezentace nejenom za hranicemi ČR v Lipsku, Frankfurtu n. M., Brémách, Basileji, Curychu, Vídni a Kremži, ale i v Brně a v Praze.
Na začátku září se v Lipsku otevřela velká výstava „Charta 77 Story. Kunst und Protestbewegung“, která potrvá až do 17. listopadu. Pražská expozice je v ní doplněna nejen o německou část, zobrazující vliv českého disentu na německou opozici, ale i o rozsáhlý doprovodný program s diskuzemi pamětníků a s filmovými projekcemi.
V polovině září se v Praze představila Literatura v parku. Na open-air festivalu proběhla prezentace německého překladu knihy „Michal über Nacht“ s autorem Jaromírem Typltem za přítomnosti překladatele Maxe Zaloudka.
Za několik dní poté zazněla čeština a němčina znovu společně. České a německé autorky vyzkoušely tandemové čtení, dvojice Viktorie Hanišová a Isabelle Lehn se představily 20. září v Plzni.
Od konce září probíhá v Brně festival „AHOJ Brno! Echo Lipska“, který potrvá až do konce listopadu. Uvede jej vernisáž výstavy fotografií z hostování České republiky na Lipském knižním veletrhu a to 26. září v Moravské zemské knihovně za přítomnosti ředitele MZK prof. Tomáše Kubíčka a programového koordinátora projektu Český rok Martina Krafla. Během večera vystoupí jako speciální host Petr Váša, jeden z autorů prezentujících se na veletrhu v Lipsku.
Na letošním mezinárodním Frankfurtském knižním veletrhu, konajícím se mezi 16. a 20. říjnem, připomeneme 30. výročí udělení Mírové ceny německých knihkupců Václavu Havlovi výstavou „Václav Havel 1989“ připravené Knihovnou Václava Havla s architektem a designérem Martinem Hrdinou. O Havlově odkazu a jeho eseji „Slovo o slovu“ budou ve Frankfurtu n. M. debatovat Michael Žantovský, diplomat, mluvčí a politický poradce prezidenta Václava Havla (1990–1992), Alexander Alexejevič Drozdov, ředitel Prezidentského centra Borise Jelcina v Jekatěrinburgu a politolog Hans Maier. Na veletrhu bude také o tématu „30 let po převratu“ mj. hovořit Radka Denemarková. Viktorie Hanišová představí román Anežka a Dora Kaprálová svou Zimní knihu o lásce v německém překladu.
Během října se řada českých autorů rozjede po Evropě a bude představovat svou tvorbu: v Brémách Jaroslav Rudiš, Marek Toman, David Zábranský a experimentální herec a básník Petr Váša. V Basileji Radka Denemarková a Jáchym Topol, v Curychu na festivalu Zürich liest Pavel Kohout, Jaroslav Rudiš a Bianca Bellová, která svůj román „Jezero“ v německém překladu představí na Curyšském jezeře na lodi pod vlajkou „Ahoj“.
Listopad začne ve Vídni prezentací České republiky na knižním veletrhu Buch Wien 19, kde v rámci Echa Lipska proběhnou mj. čtení Michala Ajvaze, Ivy Procházkové, Marka Tomana a Martina Vopěnky. Na Velvyslanectví ČR ve Vídni bude promítnut česko-slovensko-německý koprodukční film Uzly a pomeranče (Orangentage) podle knižní předlohy Ivy Procházkové. V rakouské Kremži pak bude na rezidenčním pobytu Kateřina Tučková, která ho zakončí 28. listopadu autorským čtením.
Hlavní dějiště hostování ČR – saské Lipsko – čekají také zajímavé akce: 8. listopadu hostuje Národní divadlo Brno v Opeře Lipsko s operou Leoše Janáčka Jenůfa/Její pastorkyňa. Slavnostní představení u příležitosti zakončení Českého roku kultury proběhne ve spolupráci Ministerstva kultury České republiky, Moravské zemské knihovny Brno a partnerských měst Brna a Lipska. Představení opery Její pastorkyňa se uskuteční za finanční podpory statutárního města Brna. Na 12. listopad je připravena prezentace Pražského literárního domu autorů německého jazyka v Literárním domě Lipska. Právě spoluzakladatelka Pražského literárního domu Lenka Reinerová, jako poslední pražská německy píšící spisovatelka, symbolizuje ideu spolupráce německých a českých kulturních institucí. V rámci večera představí ředitel Pražského literárního domu autorů německého jazyka David Stecher jeho činnost, bude promítán film o Lence Reinerové a proběhne debata s rezidentem Jindřichem Mannem, spisovatelem a filmařem z proslulé německé intelektuální a spisovatelské rodiny Mannů.
Program našich akcí naleznete zde.
Foto: Felix Abraham
Přihlašte se k odběru novinek
Verpassen Sie keinen Programmpunkt des Tschechischen Kulturjahres und abonnieren Sie unseren Newsletter.